korp! Fraternitas Estica

Coetus 1968/1969

Lembit Härmvil! Lembit Härm

Sünd. 20.09.1920 Viljandi
Surn. 19.03.2004 Tanunda, Austraalia

Haridustee:
Lõpetas Viljandi Gümnaasiumi 1940. aastal
dipl. muusika, Detmoldi Muusikaakadeemia, 1949
dipl. muusika, Adelaide'i Konservatoorium, 1955

Lembit Härm sündis Viljandis 20. septembril 1920. Tal olid meeldivad mälestused oma lapsepõlvest, kus ta vanemad ja vend elasid vanavanemate talus ühes teiste sugulaste ja nende lastega. Siin oli noortel palju lõbu ja nalja nooruspõlves. Ta vanemad olid muusikahuvilised - ema laulis ja isa juhatas orkestrit. Lembitu huvi muusika vastu algas keskoolis, kus mängis tsellot kooli orkestris ja laulis kooli kooris. Ta soov oli saada kooliõpetajaks, nii immatrikuleeris Tartu ülikooli matemaatika loodusteaduskonda. Samal aastal võttis ka laulmistunde.

Kõik see katkes, kui kommunistlik kord Eestis võimule tuli. Teda küüditati Siberisse. Seal, Saksa-Vene sõja algusel mobiliseeriti teda vene sõjaväkke. Tema üksus andis ennast sakslaste kätte vangi. Ta toodi Eestisse, kus avanes võimalus Soome põgeneda. Siin võitles vabatahtlikuna venelaste vastu. Hiljem naases Eestisse, kust põgenes venelaste tulekul Saksamaale. Sõja lõpul oli tööl talus Taani piiri ääres. Põgenikelaagrite asutamise ajal läks Uchte laagri. Siin kohtas ja abiellus Ainoga. Ta alustas muusikaõpinguid Detmoldi Muusika Akadeemias. 1947. aastal sündis seal nende esimene tütar Viive. 1949. aastal emigreerus Härmide pere Austraaliasse, kus olid algul Bonegilla laagris, kuid peatselt asusid elama Adelaide. Siin sündisid tütred Eva 1951 ja Ingrid 1953. Lembit töötas paaril eri töökohal enne kui ühines riikliku Transpordiametiga, algul trammidel piletite müüjana ja bussijuhina. Viimased 29 aastat oli ametnik kuni erru minekuni.

1953. aastal alustas uuesti laulu- ja muusikaõpingutega. Need lõpetas 1955. aastal. Ta laulis viis aastat pärast seda Lõuna-Austraalia Riigooperis kuni 1960. aastani. Ta tähtsamad osad olid sellel ajal Syd El Car "Desert Song" ja Don Jose "Carmen'is". Ta omas kiitvat kriitikat oma esinemise kohta.

Augustis aastal 2000 suri ta abikaasa Aino. Nüüd läks Lembit elama oma tütre Viive poole Nuriootpasse, mis on Adelaide ligidal Barossa Valleys. Mais 2001 siirdus Tanunda luteri usu puhkekodusse. Siin ta suri 19. märtsil 2004. Tema matusest Tanundas võttis osa suur hulk tema järeltulijatest, nende hulgas ka neljanda generatsiooni lapsed. Eesti ühlskond Adelaldes mälestas Lembitut mai algul jumalateenistusega.

Lembitu panus Austraalia eestlaste muusikaellu on tohutult suur. Ta kirjutas mitmeid laule meeskooridele. 1968. aastal asus Adelaide Eesti Meeskoori juhi kohale kui see vabanes senise juhi Elmar Reebsi haigestumisel. Koori juhina tegutses kuni 1994. aastani, millal tervislikel põhjustel oli sunnitud kohalt lahkuma

Ühenduses Adelaide Eesti Meeskoori juhatamisega, oli ka tihti Austraalia Eesti Päevade ajal ühendmeeskooride juht. Ta esines solistina, samuti duettides, (Ida Loo Talvariga) triodes ja quartetides. (Härm, Kald, Tennosaar, Metsla) Võttis osa esimesest ÜEP Torontos 1972. aastal, kus juhatas ühendmeeskoori. EST0 88 ajal Melbounes oli Lembit selle muusika toimkonna üldjuht. Oma suurte muusikaliste teenete eest valiti teda Adelaide Eesti Seltsi auliikmeks.

1968. aastal astus Lembit Fraternitas Estica ridadesse. Ka korporatsiooni tegevusest võttis ta osa suure huviga. Ta oli tugev cantuse tegija kõigil koosviibimistel, mis väljendas tema suurt muusikaarmastust. Eriti menukas oli, kui ta koos kahe teise Adelaide vennaga osales 9. mail 1987. aastal Melbournes peetavast Fraternitas Estica 80. aastapäeva pidustustest. Siin olid üle Austraalia koos 11 venda, mis arvuliselt üks suurematest koosviibimistest Austraalia pinnal.

Su vennad Frat! Estica ridadest ütlevad Sulle: "Puhka rahus".

Hillar Semenov

ksv! Toomas Simson

Sünd. 24.02.1945
Surn. 09.02.1997 Solna, Rootsi

Haridustee:
fil.